Sağlıklı Beslenmeye Başlangıç Rehberi

Günümüzde tüketim çılgınlığı hızla artarken, yiyecek sektörü de bundan payını almaya devam ediyor elbette. Sağlıklı beslenmenin öneminden bahsediliyor fakat neden sağlıklı beslenmeliyiz/beslenmeli miyiz, veya nasıl sağlıklı besleneceğiz; bunlara gereken önemin verilmediğini düşünüyorum. Üzeri kapalı bırakılan sorular ve detaylarına inilmemesi insanları daha çok bilinçsiz bir tüketime sevk ediyor.

Detayına inmemiz veya bakış açımızı geniş tutmamız gereken önemli detayları atlıyoruz. Çevremizin, büyük toplulukların bazen yanlış olup olmadığını düşündüğümüz çoğu fikirlerine uyum için katılıyoruz. Kendimize sağlıklı beslenmeden doğan sağlıklı bedene sahip olma hakkını ne zaman tam hakkıyla verebileceğiz?

Öncelikle neden sağlıklı beslenmemiz gerekir sorusuna değinerek klasik sağlıklı beslenme rehberlerinden farklı birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Çevremizde de sık sık duyduğumuz şu kalıp “Nasıl olsa öleceğiz ne fark edecek ki?” eminim size tanıdık gelmiştir. Sadece nasıl olsa öleceğimize odaklanan bu cümle, yaşarken nasıl yaşayacak olacağımızı bize unutturuyor. Daha sağlıklı, kontrollü, mutlu, dengeli bir hayat sürmek mümkünken neden sürekli sağlığımızı düzeltmekle uğraşıp bir yandan “Neyse nasıl olsa öleceğiz.” cümlesini hayat felsefemiz haline getirip sorunlu sıkıntılı bir hayatı seçmeyi tercih ediyoruz? Sonuçlarını hemen göremediğimiz fakat kaçınılmaz bir sonucu olduğunu bildiğimiz dengesiz beslenmeyi savunuyoruz. Veya daha kötüsü bu konuda hem yakınıp hem de alışkanlıklarımızı değiştirmeye binlerce kilometre uzaktan bakıyoruz.

Sağlıklı beslenmek, ne aşırı ciddiyettir ne de tamamen göz ardı edilecek bir yaşam biçimidir. Ekmeği hayatımızdan çıkararak veya herhangi bir besini, beslenme alışkanlığımızın dışında bırakarak “Sağlıklı yaşıyorum bunu tüketmiyorum.” dememiz de kulağa biraz gülünç geliyor. Çünkü sağlıklı beslenmek bir yaşam biçimidir. Herhangi bir besin tüketmiş/tüketmemiş olmamız bizim sağlıklı beslenip beslenmediğimizi nokta atışı belirleyemez. Bunun için yediklerimizin ne olduğuna baktığımız kadar ne kadar olduğuna da, ne sıklıkta olduğuna da aynı önemi vermemiz gerekir. Bu bir yaşam biçimidir ve tarzlar, biçimler bir iki kesin maddeyle açıklanamaz. Bazı maddelerin etrafında esnek bir daire oluşturarak şekillenirler.

Sağlıklı beslenme, dengeden ve dikkatten gelir. Denge zaten sürekli duyduğumuz bir kavram. Tüm besinleri dengeli ve ölçülü tüketmekten geliyor. Bildiğimiz kadar uygulayabilmemiz için bu dengenin kendimize özel olduğunu bilmemiz öncelikli bir nokta. Her insanın besin ihtiyacı farklıdır. Bunu sayılarla verilerle işlemek yerine kendimizi gözlemleyerek farkına varmamız ve ilerlememiz daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Verilerin gerektiği durumları, hastalıkları göz ardı edersek tabi ki.

Dikkat ise biraz daha arka planda kalmış görünüyor. Yediklerimizin hijyeninden, ambalajlı gıdaların içeriğini okumaya kadar kapsamlı bir kavram. Tükettiğimiz besinlerin hijyenik olup olmaması kontrol etmemiz gereken önemli bir durum. Bunu ambalajlı gıdalardan çok açıkta satılan gıdalarda göz önünde bulundurmamız gerek. Ek olarak günümüzün Covid -19 ‘u olaya daha net bir bakış açısı getiriyor.

İlk maddemiz; hijyeni kontrol etmektir. Çünkü sağlıklı olan bir gıdayı tüketiyorsak bile hijyen yoksa gıdanın ne kadar sağlıklı olduğu hakkında bir defa daha düşünmemiz gerekebilir. İkinci maddemizde ise gıdaların içeriğine yer verebiliriz. “Ambalajlı gıdaların hiçbirini tüketmeyin.” şeklinde konuşmalar geçiyor ve hepimiz tanık oluyoruz. Burada bir genelleme söz konusu ve genellemelerde ayırt etmek için bazı ipuçlarına ihtiyacımız olur. İpucumuz ise her gıdayı kendi içerisinde değerlendirmek olabilir. Veya buna her gıdayı tek tek incelemek de diyebiliriz.

Aldığımız ambalajlı gıdaların ön yüzüne ambalajında yazan “doğal, şekersiz, diyet..” tarzında yazılarına aldanarak diyet ve doğal bir ürün olmasıyla uzaktan yakından ilişkisi olmayan veya şekersiz bir ürünün içerisine aslında daha sağlıksız tatlandırıcıların doldurulduğu ürünleri gözden kaçırıyoruz. Gıdaların etiketini okumak doğal bir şeyden çok abartı gibi görüldüğü durumlar oluyor veya titizlikmiş gibi. Hayır. Gıda etiketini okumak zaten üzerinde durulmadan yapılması gerekilen bir şeydir. Bu bizim sorumluluğumuzdadır. Elinize aldığınız her gıdanın etiketini okuyun. Sağlıklı beslenmeye çıkan ikinci adımınız bu olsun. Çünkü içeriğinde ne olduğunu bilmeden dışına bakarak ürün hakkında sadece yanılgınızla kalmanız büyük bir olasılıktır.

Etiket okumada tabi ki bir ihtiyaç vardır. Neyin tüketiminize uygun neyin tüketmeseniz de olur durumuna uyacağını bilebilmek için içeriğindekiler kısmına genel hatlarıyla hakim olmanız gerekir. Bilmediğiniz içerikleri öğrenerek, kontrol sağladıktan sonra kendiniz için iyi olup olmadığını düşünmeniz daha sağlıklıdır.

Daha Fazla Sebze ve Meyve
Meyve ve sebzelerin doğal olması bir yana, vücudumuza sağladığımız vitaminlerin çoğu da meyve ve sebzelerden gelir. Her gün sebze tüketimi, en az bir porsiyon meyve tüketimi dengeli bir beslenmede başrolü oynayacaktır. Lif açısından zengin olmaları da ek avantajlarıdır. Daha zinde hissetmeyi arttırmak ve sağlıklı beslenmede motivasyon sağlamak için sebze, meyvelerden bol bol faydalanın.

Kaliteli Karbonhidrat Tüketimi
Açlık ve tokluk hissimiz, kan şekerimizin dengesine göre kendini gösterir. Kan şekerinizin aniden yükselmesine veya yüksek seviyelere çıkmasına neden olacak besinler tüketmek daha çabuk doyup, daha çabuk acıkmanıza ve bir yemek döngüsüne girmenize neden olur. Karbonhidrat tüketiminin büyük çoğunluğunu sağlıklı ve daha tok kalmanızı sağlayacak olan kaliteli karbonhidrat kaynaklarından alırsanız kan şekeri seviyeniz olabildiğince dengede kalarak ilerler. İşlenmiş rafine buğday unu yerine tam buğday unu, yulaf ezmesi tüketimi gibi küçük değişikliklerle başlayabilirsiniz. Ayrıca rafine şekeri (ve basit şeker) azaltmak da farkedilir ölçüde beslenmenizi etkileyecektir. Rafine şeker, kan şekerinizin hızla yükselip hızla düşmesine neden olduğundan dolayı, acıkma sürenizi kısaltır, şekere olan bağımlılığınızı arttırır ve sizi bir yeme döngüsünde bırakır. Özellikle aldığımız ambalajlı gıdalarda içeriğini okumadığımız sürece farketmeyerek yarısından fazlasında şeker tüketiyoruz. En bunda da mı diyeceğimiz ürünlerde şeker yazısı içindekiler kısmından bizlere kendini takdim ediyor. Kalitesiz bir karbonhidrat kaynağı ve vücudumuz için sağlıklı bir seçenek olmayan rafine şekeri beslenme alışkanlığımızdan ne kadar çabuk çıkarır veya olabildiğince azaltırsak o kadar iyi olacaktır. “Beynimizin şekere ihtiyacı var.” savunmalarının kaynağının ne kadar sağlam olduğuna dair detaylı bir analiz gerekir. Çünkü beynimiz, ihtiyacı olan şekeri zaten tükettiğimiz besinlerdeki şekerden karşılamakta. Şeker sadece rafine şekerden ibaret değildir. Bu konu detaylı açıklanmaya ihtiyacı olan bir konu olduğu için bu noktada çok üstünde durmayacağım.

Olabildiğince Doğal
Olabildiğince doğala yaklaşıp katkı maddelerinden ve basit şekerden (rafine şeker ve buğday unu gibi gizli şeker içerenler) uzak durmak bize sağlıklı bir beslenmede kilit adımları atmış olmamızı sağlayacaktır. Bunları sağlıksız alışkanlıklar sigara/alkol vs dışında gıda tüketimi olan ortalama bir birey için söylüyoruz. Daha doğal, kaliteli, sade bir beslenme alışkanlığına ulaştığınızda aradaki farkı çok net görebiliyor olacaksınız.

Nisa Nur Aydın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nisa Nur Aydın - Mesaj Gönder

# Mutlu, tam, sevk

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak sakaryahaberdar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sakaryahaberdar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler sakaryahaberdar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı sakaryahaberdar değil haberi geçen ajanstır.


TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA BAYAN ÇALIŞAN ÖĞRENCİYE UYGUN HERŞEY DAHİL DAİRE

DAİREMİZ HERŞEY DAHİL SİSTEMLİDİR.. DAİREMİZ FULL EŞYALIDIR... DAİREMİZ ÇALIŞAN BAYANLARA VE ÖĞRENCİYE UYGUNDUR... DAİREMİZ AİLE BİNASIDIR... DAİR...

05447854021 WWW.HABERDİBİMDE.COM

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA BARBEKÜ & EBEVEYN BANYOLU 3+1 CAMİLİ'DE DAİRE

DAİREMİZ EBEVEYN BANYOLUDUR... DAİREMİZ NORMAL BANYO VE 2 WC VARDIR.. DAİREMİZ 3 BALKON MEVCUTTUR... DAİREMİZ SİTE İÇİNDEDİR... DAİREMİZ BAHÇE...

05468475454 WWW.HABERDİBİMDE.COM

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA BİR İLK OTEL KONSEPTLİ KAHVALTI DAHİL BUNGALOV

BUNGALOVUMUZ 1+1 GENİŞ ALANA SAHİPDİR. BUNGALOVUMUZ SAPANCA  GÖLÜ MANZARALIDIR. FİYATIMIZ KAHVALTI DAHİL FİYATTIR. HAVUZ ORTAK KULLANIMLIDIR. ÜC...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA BİR İLK OTEL KONSEPTLİ KAHVALTI DAHİL BUNGALOV

BUNGALOVUMUZ 3+1 GENİŞ ALANA SAHİPDİR. BUNGALOVUMUZ SAPANCA  GÖLÜ MANZARALIDIR. FİYATIMIZ KAHVALTI DAHİL FİYATTIR. HAVUZ ORTAK KULLANIMLIDIR. ÜCRE...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

ADAPAZARI SEMERCİLER'DE ÇALIŞAN VE YABANCI ÖĞRENCİYE UYGUN YURT

2. Dönem için uygun yurt Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil  Emlak Tipi Kiralık Daire  m² (Brüt) 40 m² (Net) 35 Oda Sayısı Stüdyo (1+0) Bi...

0542 785 40 21 TURAN ALİ ŞAFAK

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA ESENTEPE'DE GÖL MANZARALI KİRALIK VİLLA

VİLLAMIZ 8-10 KİŞİ KAPASİTELİDİR. VİLLAMZIN PANAROMİK GÖL MANZARASI  VARDIR. VİLLAMIZIN İÇERİSİNDE; JAKUZİ, HER ODASINDA EBEVEYN BANYOLU  KENDİNE...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA SAPANCA DA KİRALIK MALİKANE

VİLLAMIZ KENDİNE AİT BAHÇESİ MEVCUTTUR... VİLLAMIZ  BÜYÜK HAVUZLU, BARBEKÜ, MEVCUTTUR. VİLLAMIZ KAPALI KAMELYASI MEVCUTTUR. VİLLAMIZ GENİŞ MUTFAKLI...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA DERE KENARINDA HAVUZLU BUNGALOV

BUNGALOWUMUZ DERE KENARINDA OLUP KENDİNE AİT HAVUZU MEVCUTTUR.  BUNGALOWUMUZ DA 3 KİŞİYE KADAR YERİMİZ MEVCUTTUR. BUNGALOWUMUZUN KENDİNE AİT BAHÇESİ...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA KOMPLE SATILIK BAHÇE İÇERİSİNDE BİNA

DAİREMİZ BAHÇE İÇERİSİNDEDİR... DAİREMİZ KOMPLE BİNA SATILIKTIR... DAİREMİZ 2 KATLI DIR... DAİREMİZ HER İKİ KATIDA GENİŞ DAİRESİE... DAİRELERİMİZ...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

TURAN ALİ ŞAFAK FARKIYLA SAPANCA YANIK MAHALLESİNDE HAVUZLU VİLLA

2 ADET 5+1 VİLLAMIZ BULUNMAKTADIR. 1. VİLLAMIZIN ÖZELLİKLERİ : 1500m BAHÇESİ  2  KATLIDIR HAVUZ, BARBEKÜ, KAMELYA KÜÇÜK 2. BİR BAHÇE  2 WC 3 BAN...

0 (543) 796 34 55 TURAN ALİ ŞAFAK GAYRİMENKUL

Sakarya Markaları

sakaryahaberdar, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (850) 307 73 73
Reklam bilgi

Anket Sakarya Depreme Hazır Mı?
Tüm anketler